Καλησπέρα! Έχω μια ερώτηση σχετικά με την άδεια για προσθήκη κατ'επέκταση. Ήρθε ένας πελάτης που νοίκιασε ένα χώρο για να ανοίξει σνακ-μπαρ. Το κτίριο ήταν παλιά εμπορικό κατάστημα, έχει έναν ενιαίο χώρο εσωτερικά και πρέπει να γίνουν εσωτερικές διαρρυθμίσεις, να φτιαχτεί παρασκευαστήριο κλπ. Στο πισω μέρος έχει υπαίθριο που θα ανοίγει μόνο το καλοκαίρι με τραπεζοκαθίσματα, αλλά θέλει να χρησιμοποιήσουμε τμήμα του υπαιθρίου για να γίνει το wc εξωτερικά. Χρειάζονται 2 wc με προθάλαμο και πιθανόν τουαλέτες ΑΜΕΑ αν και μου είπαν στο υγειονομικό ότι μπορεί να πάρει απαλλαγή.

Είναι η πρώτη μου άδεια και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Για να γίνει η διαμόρφωση, να φτιάξω το wc εξωτερικά και να γίνει αλλαγή χρήσης, πρέπει να βγεί ΟΑ αλλαγής χρήσης μαζί με εσωτερικές διαρρυθμίσεις, και μετά ΟΑ για προσθήκη κατ'επέκταση με όλες τις μελέτες που αναφέρθηκαν παραπάνω (όπως αρχιτεκτονικά-στατικά-θερμομόνωση-αποχετευση)?

Και αν χρειάζονται όλες αυτές οι διαδικασίες, τι αμοιβή να ζητήσω? Πριν κλείσει αυτό το χώρο είχε βρεί ένα άλλο κατάστημα με όλους τους χώρους έτοιμους και είχα δώσει τιμή μόνο για να κάνω την αποτύπωση και τα χαρτιά στο υγειονομικό.